Din 1961, școala a fost numită Veljko Dugosevic prin decizia Adunării Municipale din Golubac, după numele eroului național și organizatorului revoltei din regiunea Branicevo, și a inclus șapte așezări: Branicevo, Ponikva, Ponikva, Vinci, Bikinje, Baric, Donja Krusevica și Suvajic.
În 1968, din cauza lipsei de spațiu școlar, eforturile municipalității și ale majorității locuitorilor din Branicevo au început să furnizeze fonduri pentru construirea unei noi școli. Construcția a fost începută în 1980, iar astăzi acea școală are o suprafață de 2.100 m2 și îndeplinește toate cerințele Legii privind școlile primare.
În prezent, școala are 35 de angajați. Structura educațională a școlii în ceea ce privește predarea este următoarea: trei profesori de școală primară, patru profesori de școală primară, nouă profesori de disciplină, doi profesori de disciplină și un pedagog. Ceea ce distinge în mod deosebit școala noastră este nivelul ridicat de siguranță a elevilor și numărul optim de elevi în clase, ceea ce permite o muncă mai bună și mai eficientă și un angajament mai mare al profesorilor.
Website: http://osbranicevo.co.rs/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011128596520
Sprijinul acordat de Uniunea Europeană pentru realizarea acestei publicații în cadrul proiectului Hope4Schools 2021-1-RO01-KA220-SCH-000024401
nu reprezintă o aprobare a conținutului, care reflectă doar punctul de vedere al autorilor, iar Comisia nu poate fi trasă la răspundere pentru orice utilizare care ar putea fi dată informațiilor conținute în această publicație.

Scroll to Top